Produkty
Jak na to
header - tepelná ochrana


Téměř v každém průmyslovém závodě na světě lze v současné době najít izolační materiály. Izolace pro průmyslové použití nazýváme „technické izolace".

Technické izolace z kamenné vlny Rockwool mají v průmyslu tyto základní funkce:
  • Snižování tepelných ztrát, založené na principu ekonomicky optimální tloušťky izolace
  • Ochrana osob, založená na omezování povrchové teploty zařízení
  • Ochrana osob a zařízení v případě požáru
  • Snižování hladiny hluku
  • Regulace teploty na ochranu podmínek průmyslových procesů
  • Ochrana proti kondenzaci uvnitř potrubí
  • Ochrana proti kondenzaci vně potrubí

Na základě požadavků, vyplývajících z těchto funkcí, jsou navrhovány izolace s optimálními vlastnostmi pro jednotlivé způsoby použití.

Nejdůležitějším úkolem izolačních materiálů při průmyslovém použití je tepelná ochrana technologických zařízení a snižování tepelných ztrát samotných zařízení a rozvodů tepla. Mnohá zařízení na svém povrchu mají vysoké teploty. Z tohoto důvodu je třeba pro jejich tepelnou ochranu používat materiály odpovídající provozním podmínkám daného zařízení.


Způsoby přenosu tepla

1) Vedení

Vedení vlákny:
Přenos tepla prostřednictvím pohybu molekul ve vlákně nebo mezi vlákny, které jsou ve fyzickém kontaktu. Zvýšením objemové hmotnosti (více vláken ve stejném objemu) se zvětší počet kontaktních bodů mezi vlákny, a tím i hodnota l izolačního materiálu.

Vedení vzduchem:
Tepelněizolační vlastnosti výrobků z minerální vlny způsobují velmi malé dutiny mezi vlákny, obsahující téměř nehybný vzduch. Tento nehybný vzduch nejvíce ovlivňuje hodnotu l, protože vedení tepla mezi molekulami vzduchu je poměrně výrazné. Vliv objemové hmotnosti na tento způsob vedení je téměř zanedbatelný.

2) Proudění

Přenos tepla prostřednictvím pohybu lehčího, ohřátého vzduchu, který je samovolně nahrazován chladnějším, těžším vzduchem. Vliv proudění na velikost hodnoty l je velmi malý a má význam pouze při velmi nízkých objemových hmotnostech.

2) Sálání

Sálání je přenos tepla prostřednictvím elektromagnetických vln, procházejících vzduchem nebo vakuem. S rostoucí teplotou se výrazně zvyšuje. Sálání lze zmenšit zvýšením obsahu vláken, tedy zvýšením objemové hmotnosti.

Křivka tepelné vodivosti
Součtem těchto tří faktorů je celková křivka tepelné vodivosti, která má stejný charakter pro všechny výrobky z minerální vlny.

Vedlejší spodní graf dokumentuje průběh závislosti součinitele tepelné vodivosti na objemové hmotnosti při 10 °C. Při této teplotě je minimální hodnota součinitele tepelné vodivosti v rozsahu objemových hmotností 60 - 90 kg.m-3. Při zvyšující se teplotě se minimum přesouvá do oblasti vyšších objemových hmotností. Z toho vyplývá, že čím vyšší je teplota zařízení, tím vyšší by měla být používána objemová hmotnost izolačního materiálu. Horní graf dokumentuje vliv objemové hmotnosti na součinitele tepelné vodivosti při různých teplotách