Produkty
Jak na to



Kontaktní zateplovací systémy jsou elegantním způsobem vnějšího zateplení domů. Umožňují zachování původního rázu fasády - povrch systému tvoří omítka. Jejich výhodou je celistvé zateplení celé fasády bez jakýchkoli tepelných mostů. Tepelná izolace je u tohoto systému přímo spojena lepidlem a hmoždinkami s původním zdivem a omítkovou vrstvou.

MONTÁŽ SYSTÉMU

Kontaktní zateplovací systémy jsou poměrně náročné na kvalitu provedení a použité materiály. Z tohoto důvodu doporučujeme svěřit jejich provádění do rukou odborné firmě. Ta by měla být zaškolena některým z nositelů certifikovaných zateplovacích systémů a vlastnit potvrzení o tomto zaškolení.

Zateplovací systém by měl být proveden vždy z komponentů certifikovaných v rámci jednoho zateplovacího systému.


Stav domu před zateplením

Provádění izolace Rockwool

Zateplení fasády materiálem Rockwool


Konečný stav domu po
zateplení

MONTÁŽ KONTAKTNÍHO ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU S DESKAMI S PODÉLNÝM VLÁKNEM


Složení fasádního systému
1. lepicí hmota
2. fasádní deska s podélným vláknem
3. hmoždinka s talířem
4. výztužná vrstva s výztužnou síťovinou
5. penetrační mezivrstva
6. omítkovina s možným ochranným nátěrem (popř. vnějším obkladem)
7. soklová lišta
8. spoj soklové lišty
9. hmoždinka k připevnění soklové lišty

V následujícím textu uvádíme orientační postup montáže zateplovacího systému s deskami s podélným vláknem (Fasrock, RP - PT). Při konkrétní montáži je třeba se vždy řídit pokyny dodavatele kompletního certifikovaného zateplovacího systému, který má zpracovaný detailní technologický postup realizace. Montáž systému doporučujeme svěřit vždy odborné firmě, zaškolené od některého z nositelů certifikátu na zateplovací systém.

Podmínky

Při provádění zateplovacích prací by neměla být vnější teplota vzduchu, podkladu a použitého materiálu nižší než +5 °C a vyšší než +25 °C. Práce se nemají provádět při silném větru. Čerstvě nanesené materiály (desky Rockwool, vyztužovací maltu, omítku) je třeba chránit před deštěm.

Požadavky na podklad

Podklad musí být pevný, čistý, nezaprášený, bez mastnot. Původní omítka musí být odstraněna. Při nerovnostech větších jak 1 cm se musí použít vyrovnávací malta, aby se podklad upravil. Povrch omítnuté nebo neomítnuté stěny se musí mechanicky očistit např. kartáčem nebo omýt tlakovou vodou.

Další požadavky na přípravu fasády

Okna, dveře i parapety musí být instalovány před zahájením zateplovacích prací. Je třeba dbát na zachování odpovídající vzdálenosti a tvaru oplechování od povrchu fasády.

POSTUP MONTÁŽE KONTAKTNÍHO ZATEPLOVACÍHO SYSTÉMU

Montáž soklových lišt

Před zahájením zateplovacích prací je třeba vyznačit výšku soklu a označit ji vodorovnou čárou. Soklová lišta má být namontovaná ve výšce min. 40 cm od úrovně terénu. Soklová lišta musí být připevněna podél celého objektu vodorovně.


1.Rozměření
soklové lišty


2. Vrtání otvoru

3.Montáž hmoždinky

Lepení desek

Lepení desek se provádí bodově a při krajích. Lepidlo se nanáší na desku trapézovou lžící a následně rozetře v místech nanášení "válečků" a tzv. "terčů" lepidla. Desku je možno při lepení položit na balík vlny tak, aby byl umožněn přístup k desce z každé strany. Následně nanášíme váleček z lepícího tmelu podél hran desky a cca 6 ks terčů rovnoměrně rozmístěných po jejím povrchu. Lepidlo nanášíme formou válečku a terčů v takové vrstvě, aby byla zajištěna přilnavost k podkladu.


4. Nanesení základní vrstvy lepidla

5. Nanesení terčů a válečků

Kladení desek

Desky se pokládají "na vazbu" těsně k sobě a dotlačují se k dříve přilepeným. Přebytek lepidla, které je vytlačováno z mezer mezi deskami, je třeba odstranit.

Po přilepení desek se musí po cca 24 hodinách nerovnosti mezi deskami vyrovnat přebroušením hladítkem s brusným hrubozrnným papírem.

Na rohu budovy musí být desky položeny tak, aby byla zajištěna jejich vazba.

Aby byly hrany rohu správně vyrovnány, je třeba přečnívající vysunuté části desek přiříznout nožem podél latě a přebrousit hladítkem s brusným hrubozrnným papírem.

Rohy u oken a dveří se musí izolovat celými deskami (viz obrázek). Spojení systému s jinými stavebními prvky jako okenní a dveřní ostění, parapety, střechy a balkóny, musí být provedeno se zachováním spáry vyplněné plastickým materiálem např. silikonem nebo speciální elastickou páskou.



6. Odstranění přebytečného lepidla


7. Detail rohové vazby


8. Přiříznutí přebytečné izolace v rohu


9.Přebroušení izolačních desek

Okenní otvory je třeba izolovat dle uvedených obrázků



Zateplení okenního
ostění

Zateplní parapetu


Upevňování hmoždinkami

Mechanické upevňování desek s podélným vláknem se provádí pomocí hmoždinek, ne dříve než po 24 hod. po jejich přilepení. Typ a délka (minimální hloubka zakotvení) spojů a schéma jejich rozmístění musí být určena v technické dokumentaci zateplení a přizpůsobena k druhu podkladu, tloušťce zateplení, výšce budovy a velikosti zatížení. Otvory se vrtají příklepovou vrtačkou. Otvory do děrované cihly a plynobetonu se vrtají bez příklepu. Do otvoru se vloží plastiková hmoždinka, určená pro přišroubování nebo přitlučení.


10. Vrtání otvoru

11. Přitlučení hmoždinky

Minimální hloubka zakotvení musí být větší než:
· v betonu a plné cihle: 5 cm
· v děrované cihle a plynobetonu: 8 - 9 cm


Příklad rozmístění hmoždinek


Příklad rozmístění 8 kusů hmoždinek na 1 m2 plochy dle uvedeného schématu kotvení.

Minimální odstup od hrany stěny:
· a > 5 cm (betonová stěna),
· a > 10 cm (zděná stěna).



Provedení výztužné vrstvy


12. Vystužení rohu

13. Nanášení vrstvy hladkou stranou


14. Přetažení zubatou stranou


15. Vyhlazení výstužné vrstvy

Před použitím výztužné vrstvy je třeba veškeré okenní a dveřní otvory (ostění) vyrovnat a rohy dodatečně zajistit rohovou lištou a výstužnou síťovinou.


16. Vyhlazení rohů úhlovým hladítkem

17. Odříznutí výztužné síťoviny

Nad rohy okenních a dveřních otvorů je třeba přilepit pod úhlem 45° pásky výztužné síťoviny o rozměrech cca 30 x 20 cm, protože v těchto místech vzniká zvýšené pnutí, které může způsobit trhliny.

V místech přidané síťoviny je třeba ji přetáhnout výztužnou hmotou.
Výztužná hmota se nanáší pomocí zubatého hladítka se zuby 10 x 10 mm.
Nejdříve se nanáší hladkou stranou hladítka na povrch desek a pak se druhou zubatou stranou přetahuje.
Do čerstvé vrstvy se vkládá s dostatečnými přesahy výstužná síťovina.
Na rozích se výztužná síťovina ukončuje zároveň s nárožní lištou.
Roh vyhlazujeme úhlovým hladítkem.
Po vyschnutí výztužné vrstvy je nutno výztužnou síťovinu, která přesahuje přes okraje soklové lišty, odříznout zároveň s dolní hranou.

Provedení omítkoviny

Po zaschnutí výztužné vrstvy se aplikuje omítkovina s možným ochranným nátěren. Popis jejich provádění přísluší do oblasti technologických postupů jednotlivých výrobců.


Materiály pro kontaktní fasády

FASROCK
FASROCK L