AKROTMEL S
 akrylátové disperzní tmely



AKROTMEL S
jsou jednosložkové disperzní nestékavé akrylátové pasty. Po vytlačení z obalu vznikne odpařením vody plastoelastický těsnící tmel o nízkém modulu. Odpařování vody probíhá od povrchu do  hmoty a je závislé na teplotě a relativní vlhkosti vzduchu.

Pod označením AKROTMEL S jsou dodávány dva typy tmelů a to AKROTMEL S1 a AKROTMEL S2. Tmely AKROTMEL S1 a S2 vyhovují třídě 12,5 podle ISO 11 600, tzn. dynamickému namáhání ± 12,5 %.


Akrotmel S1 – akrylátový disperzní tmel

Charakteristika

AKROTMEL S1 je vyráběn jako plněný tmel a jako transparentní. Plněný typ se používá k těsnění a tmelení spár a trhlin v interiéru a exteriéru. Transparentní typ slouží k lepení řady materiálů za vzniku trvale pružného spoje. AKROTMEL S1 lze přetírat všemi disperzními i rozpouštědlovými nátěrovými systémy.

 

Adheze

Vhodnými podklady pro použití AKROTMELU S1 jsou savé silikátové povrchy, dřevo a dřevotříska. Nevhodnými podklady jsou hliník, sklo a podklady jim podobné svou strukturou a povrchovými vlastnostmi. Tmelené spáry mezi porézními silikátovými materiály je třeba opatřit základním nátěrem vnějšího syntetického laku S1002 s upravenou konzistencí nebo tmelem AKROTMEL S1 zředěným vodou v poměru 1:3. Dno spáry je nutno vyložit např. polyetylenovou fólií, aby bylo zabráněno adhezi ke třetí ploše, a tím tmel plnil funkci elastického pružného spoje.

 

Použití:

Plněný typ:

-   tmelení vnějších dynamicky namáhaných spár mezi porézními silikátovými materiály s pohyby do ±12,5% a spár panelů do rozponu 4,8 m (nutno použít základní nátěr),

-   tmelení vnitřních spár mezi silikátovými materiály, dřevem a dřevotřískou, vyplňování trhlin v rozích a stropech budov, těsnění trhlin v omítkách,

-   napojovací spáry mezi rámem otvorové výplně a stykovou plochou prvku, dotěsňování průchodů různých vedení ve zdivu, opravy stávajících těsnění překrytím, opravy a renovace spár,

-     dotěsňování styčných ploch karosérií, utěsňování švů a přírub
vzduchotechnických kanálů a instalačních průchodů v autokarosářství a autoopravárenství,

-    lepení obkládaček na umakart, lepení plechů na porézní podklady (parapety), lepení cihlových pásků na různé podklady, např. dřevotřískové desky OSB.

Transparentní tmel:

-     bodové lepení polystyrenových a dřevěných obkladů na stěny a stropy, plošné lepení korku, PVC podlahovin a koberců.

 


Akrotmel S2- akrylátový tmel nové generace

Charakteristika

AKROTMEL S 2 představuje nový typ akrylátového disperzního tmelu, u kterého byly uplatněny nejnovější poznatky v oblasti surovin i vlastní formulaci tmelu.

 

Ve srovnání se stávajícím tmelem AKROTMEL S 1 má některé přednosti:

-         větší bělost a snížená špinivost,

-         lepší přetíratelnost nátěrovými hmotami,

-         jeho mechanicko-fyzikální vlastnosti se stárnutím nemění,

-         po vyschnutí je tmel pružnější a elastičtější než AKROTMEL S1,

-         zvýšená adheze k podkladu,

-         lepší homogenita tmelu po zaschnutí,

-         zlepšené ekologické vlastnosti.

 

Použití

AKROTMEL S 2 je vhodný k těsnění a tmelení zejména porézních silikátových materiálů, dřeva, dřevotřískových a cementotřískových desek apod. Stykové plochy těchto materiálů je třeba opatřit penetračním nátěrem, připraveným z 1 dílu AKROTMELU S 2 a 3 dílů vody. Pro náročné, zejména venkovní spáry s velkým dynamickým namáháním (do ±12,5 %) a dřevo, je vhodnější nátěr syntetickým lakem S 1002. Nevhodnými podklady jsou kovy, sklo a jim podobné nesavé materiály. To neplatí, když druhá tmelená plocha je porézní a savá.

AKROTMEL S 2 je vhodný zejména pro:

-     těsnění dilatačních spár v interiéru i exteriéru mezi porézními silikátovými materiály při dodržení zásad popsaných v technologickém postupu,

-     spáry mezi rámy a otvory oken a dveří,

-    tmelení a lepení sádrokartonového programu ve spojení se zdivem, dřevem apod.,

-     vyplňování trhlin a spár v rozích a stropech budov, těsnění trhlin v omítkách,

-    tmelení a těsnění spár mezi různými materiály, jako silikáty, dřevem, dřevotřískou apod.,

-    lepení cihlových pásků na různé podklady, např. dřevotřískové desky OSB.

 

Základní parametry

Typ AKROTMEL S 1

AKROTMEL S 2

Barevné odstíny bílý, šedý, hnědý, borovice, buk, dub

bílý, šedý

Hustota g/cm3 1,5 1,6
Penetrace kuželem PJ 285 230
Stékavost ve žlábku
20x10x150 mm 
max. 2
0 mm
Zpracovatelnost °C + 5 až + 30  + 5 až + 30 
Zasychání min 10 - 15 5 - 10
Tepelná odolnost °C -25 až +80 -25 až +80
Hořlavost Q = 925,3 lehce hořlavý C 3 Q = 925,3 lehce hořlavý C 3
PND 47 - 265 – 88 47 - 265 – 88
SKP 24.66.47 24.66.47


Základní parametry AKROTMELU S1 – transparentního typu

Barevný odstín bílá pasta, která po vyschnutí zprůhlední
Hustota g/cm3 1,1
Stékavost ve žlábku 10x10x150 mm

max. 2 mm

Zpracovatelnost °C + 5 až + 30
Zasychání min 40
PND 47 - 265 - 88
SKP 24.66.47

 

Ochrana zdraví

Tmely AKROTMEL S1 a S2 nemají škodlivé účinky na zdravou pokožku. Při zasažení očí vymýt proudem čisté vody.

Balení

Kartuše 310 ml, PE hadice 600 ml, kbelíky od 5 do 30 kg.

Skladovatelnost

Kartuše: 24 měsíců od data balení při teplotách +5 až +30°C. PE hadice a kbelíky: 6 měsíců od data balení při teplotách +5 až 30°C. CHRÁNIT PŘED MRAZEM!



Zásady pro tmelení dynamicky namáhaných spár akrylátovými disperzními tmely AKROTMEL S1 a S2

Úvod

Tyto zásady jsou určeny pro zpracovatele akrylátových disperzních tmelů při tmelení dynamicky namáhaných spár, aby vlivem chybné aplikace tmelů nedocházelo ke zbytečným ztrátám. Zásady vycházejí z „Technologických pokynů pro aplikaci akrylátového disperzního tmelu Akrotmel S1”, vypracovaného CSI Zlín (dříve VÚPS) a rovněž ze zkušeností z řady aplikací při tmelení dynamicky namáhaných spár zejména panelových objektů. Aby byly přednosti tmelů plně využity, je bezpodmínečně nutné následující postupy dodržet.

Pracovní teplota

Teplota při zpracování tmelu se musí pohybovat v rozmezí +5°C až +30°C. To platí i pro povrchovou teplotu tmeleného objektu.

Rozměry spár

Dilatační spáry nesmí mít pro tento typ tmelu vyšší pohyb než ± 12,5 %, což je vhodné například pro panely do max. rozponu 4,8 m. Maximální hloubka tmelu ve spáře je cca třetina její šířky. Šířka spár by se měla pohybovat v rozmezí 20-40 mm.

Oprava stykových ploch

Před vlastním tmelením spár je třeba provést zejména u starších objektů opravu stykových panelů (olámané rohy a hrany). Obnažená a rzí napadená ocelová výztuž se musí nejprve očistit, nejlépe mechanicky ocelovým kartáčem a potom natřít vhodným antikorozním nátěrem (např. Eterfix Prim – výrobce Biopol Paints s.r.o. Poděbrady). Oprava hran a rohů se provádí na podklad zbavený prachu, mastnot a nečistot nánosem speciální malty. Maltu lze připravit smícháním: 1 hmot. dílu portlandského cementu, 3 hmot. dílů písku zrnitosti do 1 mm, 0,15 hmot. dílu disperze Sokrat 2802 A (případně 2804) a přídavku vody. Směs se homogenizuje. Malta musí být plastická a nestékavá. Úspěšně byla použita malta Mortier Reparation 731, výrobek firmy Lafarge. Lze ji nanášet v jedné operaci až do tloušťky 50 mm na předem smočený podklad. Malta je dodávána v prášku a připraví se prostým smísením s vodou.

Příprava spáry

Optimální hloubka spáry pro tmelení je cca jedna třetina její šířky. Pro snížení hloubky se do spáry vtlačí profil kruhového průřezu (s průměrem vyšším než je šířka spáry) s nenasákavým povrchem, na který se tmel nepřilepí. V současné době jsou funkčně i cenově nejvhodnější profily vyrobené z pěnového polyetylénu s uzavřenými póry, které jsou dodávány v řadě průměrů. Dále lze hloubku spáry snížit vypěněním PU pěnou a následně jejím seříznutím. Povrch seříznuté pěny je nutno ošetřit antiadhezním přípravkem tak, aby bylo zabráněno přilepení tmelu k jejímu povrchu. V případě, že není třeba upravovat hloubku spáry a její betonové nebo jiné dno má adhezi ke tmelu, opět je nutno tomuto zabránit např. vložením  PE folie.

Penetrace stykových ploch

K docílení co nejvyšší trvalé adheze tmelu ke stykovým plochám (stěnám) spáry se tyto opatří nátěrem spojovacího prostředku. U nových staveb lze použít AKROTMEL S ředěný vodou v poměru 1:3 (roztok musí být stále dobře rozmíchaný). Tímto roztokem se pomocí štětce napustí stykové plochy tak, aby se na povrchu vytvořil viditelný film. Po zprůhlednění původně mléčného nátěru je možno provádět vlastní tmelení. Při přetmelování starých spár, ze kterých byl odstraněn nefunkční tmel, je třeba dbát na jeho dokonalé odstranění ze stykových ploch. Vzhledem k tomu, že tyto plochy obsahují zbytky původních spojovacích prostředků, je nutno použít namísto zředěného tmelu lak syntetický venkovní S 1002, nebo podobný alkydový lak. Tím je dosaženo co nejvyšší dlouhodobé adheze. Vlastní nanášení tmelu do spár je možno provádět po zaschnutí laku do nelepivého stavu (zpravidla 1-2 hod).

Nanášení tmelu

Tmely AKROTMEL S1 a S2 se do spáry nanášejí pomocí mechanických nebo pneumatických pistolí z kartuší nebo hadic, případně špachtlemi z kbelíků. Tmelení je třeba provádět tak, aby hmota tmelu vyplnila celý objem spáry bez vzduchových bublinek včetně hran. Konečná úprava spáry se doporučuje provádět pomocí tvarovaných stěrek z plastu nebo tvrdého dřeva o různých šířkách. Těmi se musí tmel co nejvíce vtlačit do spáry, aby došlo k jeho dobrému kontaktu se stykovými plochami. Závěrečné dohlazení lze provést štetcem namočeným ve vodě. K dosažení lepšího estetického dojmu je možno přední hrany spáry chránit lepící páskou, která zabrání potřísnění tmelem. Pásky je třeba okamžitě po uhlazení povrchu spáry odstranit. Nanesený tmel je třeba 1,5 až 2 hodiny chránit před přímým deštěm. Minimálně 7 dnů po nanesení nesmí být tmel vystaven teplotám pod 0°C. Konečných plastoelastických vlastností tmel v celé hmotě dosáhne po 1 měsíci. AKROTMEL S2, který má rychlejší průběh vysychání, je třeba po nanesení chránit před velkým osluněním. To by mohlo způsobit příliš rychlé odpařování vody ve slabších vrstvách naneseného tmelu a zanechat drobné trhlinky. 





Tento prospekt obsahuje nezávazné údaje, které jsou pro zákazníka informativní, a jeho součástí je podrobný prospekt o výše uvedených výrobcích. V případě pochybností nebo nejasností se obraťte na Oddělení obchodně-technických služeb Lučebních závodů a.s. Kolín, tel. 0321/741 350, 741 351, 741 431, fax. 0321/721 572