vrchobr1.JPG (23791 bytes)


Vysvětlivky k odborným výrazům

CIHLY, MALTY, ZDIVO

Cihlářské suroviny

Zeminy vzniklé přírodním rozkladem hornin. Pro výrobu cihlářského zboží jsou použitelné buď přímo nebo po náležité úpravě. Patří mezi ně spraše, sprašové hlíny, hlíny naplavené a úboční, cihlářské jíly a slíny a zpevněné cihlářské suroviny ( opuka, slínovec apod. ).
Cihelný střep hmota, kterou je tvořen vlastní cihlářský výrobek. Z hlediska stavebně technického, hygienického a optimálního prostředí v obytných místnostech je to ne-li nejlepší, tak jeden z nejvýhodnějších stavebních materiálů.
Cihlová barva charakteristická červeno oranžová barva vypáleného cihelného střepu, důsledek přítomnosti oxidů železa v cihlářských surovinách.
Cihla umělé kusové stavivo tvaru pravoúhlého rovnoběnostěnu vyrobené z cihlářské suroviny a vypálené při teplotě okolo
900 oC ( případně vysušené ). Z cihel se stavělo už 7 000 let př.n.l. ( některé prameny uvádí dokonce 15 000 let př.n.l. ). Cihla je tak, spolu se dřevem a kamenem , vůbec nejstarší stavební materiál. Používá se však dodnes, což je jasným důkazem výborných vlastností cihlářských výrobků.
Cihelná tvarovka typu              THERM příčně děrované lehčené velkorozměrové kusové stavivo ( někdy nesprávně nazývané tvárnice ).
l příčné děrování - otvory tvarovky probíhají ve zdivu kolmo na ložnou spáru
l lehčení-snižování objemové hmotnosti výrobků. V tomto případě kombinací obou používaných způsobů, tzn. objemově ( pomocí otvorů-zmenšení podílu střepu v celém objemu výrobků ) i ve střepu ( pomocí přísad do cihlářské suroviny-např. piliny, které při výpalu výrobku shoří a v cihleném střepu zůstanou póry )
l velké rozměry- ve srovnání s klasickým formátem cihly plné ( 290 x 140 x 65 mm ) má tato tvarovka rozměry např. až 440 x 247 x 238 mm ( objem výrobku je 10x větší ).
Malta stavivo vzniklé ztvrdnutím směsi drobného kameniva, anorganického pojiva, přísad a vody. Používá se k vzájemnému spojení stavebních prvků a dílců a k úpravě povrchu stavebních konstrukcí
Omítka jedno nebo vícevrstvá povrchová úprava stěn a stropů vzniklá zatvrdnutím maltové směsi. Plní požadavky fyzikální i estetické a to v exterieru ( omítka vnější - vystavená působení klimatických vlivů ) a v interiéru ( omítka vnitřní - nezetížená klimatickými vlivy ).
Tepelně izolační malta
         ( omítka )
má objemovou hmotnost ve vysušené stavu do 1100 kg.m-3 ( tepelně izolační omítka do 600 kg.m-3 ) a koeficient tepelné vodivosti menší než 0,4 W.m-1.K-1 ( tepelně izolační omítka menší než 0,2 W.m-1.K-1 ) Tepelně izolační malta nebo omítka ( nazývaná také lehká nebo teplá ) se používá ke zvýšení tepelného odporu konstrukce.
Suché maltové a omítkové směsi výrobcem připravené směsi v sypkém stavu, složené z anorganických pojiv, plniv a přísad, dodávané v silech nebo pytlované. Zpracovávají se na místě užití po přidání dávky vody doporučené výrobcem.
Spára vodorovná ( ložná spára ) nebo svislá ( styčná spára ) mezera mezi dvěma stavebními prvky vyplňovaná maltou.
Ložná spára se vyplňuje maltou v celé ploše, nestanoví-li projektant jinak ( k přerušení tepelného mostu v ložné spáře je možné použít ložné spáry oslabené podélnými dutinami ). U tvarovek typu THERM se používá ložná spára o tloušťce 12 mm.
Styčná spára u tvarovek typu THERM se maltou nevyplňuje ( tvarovky se kladou na sraz, a jsou mezi sebou propojeny systémem do sebe zapadajících ozubů ).
Zdivo stavební konstrukce vzniklá skládáním přírodních nebo umělých kusových staviv ( zdících prvků ) spojovaných pojivem ( maltou apod. ) nebo kladených na sucho.
Kusové stavivo zdící prvek tvaru hranolu s největším rozměrem zpravidla ve vodorovném směru.
Vazba zdiva prostorové uspořádání zdících prvků ve zdivu tak, že jejich vzájemným přesahováním ve směru podélném i příčném se zatížení přenáší všemi vrstvami a zajišťuje se vnitřní spojitost zdiva.
Nosné zdivo přenáší zatížení jinými konstrukcemi ( např. stropem, schodištěm, krovem apod. ) a vlastní tíhu. Průřezovou plochu musí mít větší než 0,04 m2.
Obvodové zdivo odděluje vnitřní prostor budovy od vnějšího prostoru.
Výplňové zdivo tvoří nenosnou výplň nosné konstrukce ( např. skeletu, příčných nosných zdí aj. )
Nenosné zdivo přenáší pouze vlastní tíhu a lze ho odstranit, aniž by byla ohrožena statická únosnost konstrukce.
Příčka člení vnitřní prostor budovy z důvodů zrakových, světelných, tepelných a zvukových
Přizdívka tvoří vnější líc stěnové konstrukce. Není spojena vazbou s vnitřní stěnou nebo s jinou nosnou konstrukcí a nepřispívá k její únosnosti.