Zateplení domu

Možnosti úspory tepla zateplením podlahy

 
Sklepy představují vzhledem k převažujícím nižším teplotám tepelné ztráty v řádu deseti procent z celkové spotřeby tepla rodinného domku. Při obvyklých sklepních teplotách v zimě 6 - 10 oC má navazující chladná podlaha v přízemí bez tepelné izolace opět efekt "studeného sálání". Difuzní poměry ve stropech sklepů nejsou tak kritické jako při zateplování jiných částí domu. Pro podlahu nad terénem je přípustný tepelný odpor R = 2,0 m2 . K . W-1. Zabránit úniku tepla pouze koberci přitom nelze.
 
U nezatížených podlah, například na dřevěných polštářích, lze izolace řešit formou aplikace tepelných pasů TP 01, které současně fungují i jako zvuková izolace (obr. 14). Můžeme také použít tepelné desky TD 01. U hotových staveb lze s úspěchem využít ze strany sklepa též roštovou konstrukci s izolačními deskami.
 

 

 
U nových staveb je u zatížených podlah výhodnější řešit vedle tepelné izolace i kročejovou a zvukovou neprůzvučnost. Tam, kde je nebezpečí vzlínání vlhkosti, položíme jako první vrstvu na podlahu nepropustnou hydroizolační fólii, která zabrání vzlínání vlhkosti do izolace. Kolem stěn se nalepí nebo přisponkuje obvodový pásek cca 2 cm silný a 15 cm široký proti vzniku akustických mostů a na podlahu se pokládají izolační desky (obr. 15). Pro středně zatížené plovoucí podlahy se používají desky TSPT 02, jež se pak překryjí vícevrstvými lepenými deskami, případně dřevotřískovými deskami na pero a držáku. Pro těžké betonové podlahy (obr. 15) jsou vhodné vedle desek typu TSPT 02 také desky TSPS 02, jež se po položení překryjí těžkou betonovou plovoucí podlahou.
 

 

 
Tepelně izolační vlastnosti desek lze přirozeně využít jen u podlah, pod nimiž je místnost s odlišným tepelným režimem (sklep, sklad apod.). Efekt kročejové a zvukové neprůzvučnosti plovoucí podlahy se uplatní při všech aplikacích.
 
Ochrana proti kročejovému hluku
 
"Kročejový hluk" vzniká přímým kontaktem chvějícího se tělesa s konstrukcí. Kročejový hluk v budovách vzniká chůzí, nárazem, pádem předmětů apod. Kročejová neprůzvučnost samotných stropních konstrukcí bývá nízká, a proto je třeba používat nad stropní konstrukci další vrstvy, které by měly být co nejpružnější. Z toho hlediska nejlépe vyhovují plovoucí podlahy (tj. typ podlahy, která je oddělena od ostatních konstrukcí pružným materiálem, tzn. že podlaha "plave v jakési vaně z tohoto materiálu:).
 
Plovoucí podlaha se skládá ze tří vrstev:
  • izolační (zvukově a tepelně izolační desky)
  • roznášecí (těžké betonové podlahy - cca 75 kg/m2 a lehké - např. dřevotřískové desky na pero a drážku, speciální sádrokarton, sádrovláknité či cementotřískové desky, cca 15 kg/m2)
  • nášlapné (parkety, kazetové desky, koberce atd.)
 
Postup prací - izolace podlah:
  • připravte si rovný podklad
  • položte nepropustnou fólii (tam kde je nebezpečí vzlínání vlhkosti)
  • po obvodu celé podlahy uložte okrajové pásky
  • začněte pokládat izolační desky (desky pokládejte na vazbu)
Další postup se liší podle typu podlahy:
 
Lehká plovoucí podlaha Těžká plovoucí podlaha
  • na izolační desky položte sádrokartonové, cementotřískové či sádrovláknité desky ve dvou vrstvách, nebo kazetové dřevotřískové desky na pero a drážku
  • seřízněte okrajové pásky
  • položte nášlapnou vrstvu (např. koberec)
  • na izolační desky položte hydroizolační fólii, která musí proti vodě z betonu chránit i okrajové pásky
  • podlahu vylijte vrstvou betonu o tloušťce min. 5 cm s armováním
  • seřízněte okrajové pásky
  • položte nášlapnou vrstvu (např. kazetové desky)