Zateplení domu

Zateplení obvodového zdiva - Vybrané možnosti docílení optimálního tepelného odporu

 
V současné době požaduje platná ČSN pro svislé obvodové zdivo u nových staveb tyto hodnoty výsledných tepelných odporů R (m2 . K . W-1):
 
přípustný R = 1,25
požadovaný R = 2,00
doporučený R = 2,90
 
Tyto hodnoty nelze docílit zvyšování tloušťky klasického cihlového zdiva. Je proto účelné kombinovat nosné zdivo s lehkou tepelnou izolací. Její tloušťku lze odvodit vždy pro konkrétní případ výpočtem z tepelného odporu nosného zdiva a místních podmínek (dle tepelných zón ČR).
 

Vnější tepelná izolace obvodového pláště

 
Optimální variantou je aplikace větraných fasád. Některé příklady provedení jsou schematicky naznačeny na obr. 4. Vnější povrch je proti povětrnosti chráněn kovovými, keramickými, nebo lehkými plastovými materiály a mezi ním a tepelnou izolací je větraná vrstva. Příkladem provedení je uložení fasádních desek mezi vodorovně uchycené latě. Na ty jsou přichyceny svislé latě, které zajišťují tloušťku větrané vrstvy, ale zejména slouží k uchycení plastových materiálů chránících celou konstrukci před vnějšími vlivy.

 

Větrané fasády jsou vhodnější než nevětrané, kdy se ochranná povrchová vrstva (např. armovací omítka) nanáší na některé tepelně izolační materiály (např. polystyren). Větrané fasády zaručují velkou životnost, odolnost vůči atmosféře, možnost instalace na jakémkoli podkladovém zdivu, větrání vnějšího pláště budovy atd.
 
 

Sendvičové zdivo

 
Při realizaci nových staveb, zejména z cihlového zdiva, přichází v úvahu řešení tepelné izolace vláknitými deskami vkládanými mezi dvě vrstvy zdiva (provázané armování), jak je schematicky znázorněno na obr. 7. Jelikož tepelný odpor celé konstrukce zdiva musí splňovat podmínky normy pro tepelný odpor, nebude tloušťka desek výrazně jiná než u větrané fasády. Tloušťka mezivrstvy se stanoví výpočtem (viz kapitola Tepelně izolační vlastnosti konstrukčních materiálů).
 

 

 

Vnitřní tepelná izolace obvodového pláště

 
Méně obvyklá, levnější a často méně efektivní je vnitřní tepelná izolace ze strany obytné místnosti (obr. 9). Instalace desek se opět provádí mezi vodicí lišty a tato konstrukce musí být překryta parotěsnou fólií, přes kterou je ještě osazena např. sádrokartonová deska. Mezi negativními aspekty patří zmenšení obytného prostoru, snížená tepelná stabilita a riziko, že při chybném provedení parozábrany bude na zdivu kondenzovat voda. Tyto práce by měla provádět jen odborná firma se zkušenostmi.
 

Zateplení fasád

 
Provětrávané fasády:
- představují jednu z možností vnějšího zateplení budov. Jsou zvláště vhodné pro dodatečné zateplení objektů.
Izolační desky se vkládají mezi dřevěnou osnovu, nebo ocelové profily, které samostatně zajišťují spojení mezi zdí a obkladem fasády.
Lze je použít pro opláštění s kovovými, plastovými, keramickými, dřevěnými, popřípadě jinými materiály.
Mezi tepelnou izolací a obkladem je provětrávací mezera, která zajišťuje odvádění případné vlhkosti z izolace.
 

 

 
Postup prací - zateplení fasády:
Na fasádu namontujete dřevěný rošt - nejprve vodorovné latě. Vzdálenost jednotlivých dřevěných latí roštu o cca 1 cm menší, než šířka izolačních desek. Tloušťka latí odpovídá tloušťce izolace (doporučujeme 6 - 10 cm izolace). Mezi latě postupně vkládejte izolační desky.
Na vodorovné latě namontujte svislé kontralatě, které zajišťují provětrávání fasády. Na svislé latě připevněte zvolený obkladový materiál.